Çarşamba, Kasım 07, 2007

El Yazım

İlkokula başladığım zamanlarda güzel yazı dersi, sadece bir ders olarak vardı. Şöyle yaz, böyle yazdan bir adım uzağa gitmiyordu. Belki benden kaynaklanan, belki de eğitim programının bir sonucu olarak defterlerimi el yazısı ile tutmuyordum. Her harfi ayrı ayrı yazmanın bir sonucu olarak da hızlı yazmam gerektiğinde harflerimin şekilleri bozuluyordu.

Bugün bile aynı derdi yaşıyorum ve beni rahatsız ediyor.

Yanılmıyorsam Munir Arıkan'ın bir kitabında, Vimala Alfabesi ile ilgili bir bölüm okumuştum. O günlerde nasıl bir şey olduğunu nette aramış ve güzel bulmuştum. Kitap fuarında da Elma Yayınları standında Vimala Rodgers'in El Yazınız Hayatınızı Değiştirebilir isimli kitabını görünce, hiç düşünmeden satın aldım.

Niyetim sadece yazımı güzelleştirmek; hayatımı değiştirir mi bilmiyorum :)

4 yorum:

Lyn dedi ki...

zamanında okulda, kitap harfleri gibi yazmamız öğretilmişti bize. şimdilerde ise ilkokullarda, kitap harfi gibi düzgün görünüm yerine, serbest el yazısına geçiş var (el yazısı dersleri haricinde, genel bir uygulama), diye biliyorum. bu ne kadar doğru, tartışılır..

el yazısından karakter tahlili yapılabildiği noktasına değinmek istiyorum. ki, ruh halimizdeki anlık değişmeler bile el yazımıza yansıyabiliyor (mutlu/rahatken yukarı kayan satırlar; huzursuzken uzayan harf kuyrukları sağa yatıklaşan kelimeler..).

kişi hakkında izlenim edinmede, yazısına bakmak, kullandığım yöntem lerden biri :) itiraf edeyim.

anıtkabir/atayasaygı sayfasındaki adeta ilkokul çocuğunun elinden çıkmış gibi gözüken birçok yazıyı görünce (hattatlara yazdırılanlar hariç) ne kadar hayalkırıklığı yaşadığımı anlatamam..

Ali Saglam dedi ki...

Lyn
Yorumun icin tesekkur ederim. Uzun zaman sonra ilk yorum yazan sen oldun. Bu insani iyi hissettiriyor.

Evet! Okullarda el yazisi ile yazilmaya basladigini kuzenlerimim defterlerini gordugum zaman ogrenmistim. Acikcasi ben cok dogru buluyorum ancak cocuklarin guzel yazma cabalari en azindan lise bitirene kadar bitmemeli.


El yazisindan karakter tahlili konusunda da daha once kitaplar okumustum ancak bu kitap biraz farkli...

Ruh halimiz galiba tum bedenimizin her zerresine yansiyor. Hali ile de kalem bile ile birlikteliyimiz bunu ortaya dokuyoruz. Merak ettigim konu ise bu kitabin fikirlerinini gercek olmasi...

Tarihte bazi buyuk kisilerin, kendilerine gore karsindaki insani degerlendirme yontemleri oldugunu okumustum. Hatta Keynes'in saplantili bir el tutkunu oldugunu bile... Hatta okudugumda da eldivenle yaninda olmanin onu nasil hissettirecegini de bilmek isterdim :)

Yazimdan bir ornek koymamakla da dogru bir karar vermisim :)

Ataya Saygı Defteri'nde olan yazilar gercekten de ilgincler.

Yazi bir sanat ancak en azindan guzel yazmaya calismak bir gereklilik diye dusunuyorum.

Lyn dedi ki...

hımm.. Keynes'ın o yanını bilmiyordum.. bakalım, Vimala Rodgers kitabı sonrası, yazı stilinde nasıl bir değişme olacak, ileride olası gelişmeleri bize de aktarırsın, olmaz mı :)

Ali Saglam dedi ki...

Aktarır mıyım, bilmiyorum :)
Belki...