Perşembe, Ekim 11, 2007

Lider: İsmail Erdemir

Eve geldikten gece yarısına kadar, daha önce diğer telefondan İsmail'in aradığından haberdar değildim. Daha yatmamıştır diyerek geri aradım. Her zaman olduğu gibi merhabalaşmadan sonra, bir konuda fikrimi sordu. İsmail konuştukça heyecanlanıyor ve nasıl tebrik etmem gerektiğini şaşırıyordum. Şair arkadaşım büyük bir cesaret örneği göstererek, beni bir kez daha hayretler içinde bıraktı.

Durum Analizi
Geçen gün, gece yarısına kadar çalışan İsmail, eve dönerken problemi bir kez daha net olarak gördü. Bir muhasebe müdürü olarak, bu şekilde çalışmanın, hedefleri açısından hiçbir faydası olmayacaktı. Elbette geçimini sağlıyordu ancak yoğun çalışmanın istemediği sonuçları onu üzüyordu. En başta, küçük Kübra ile daha az oynuyordu. Bir çözüm olarak, kendi bürosunu kurmaya niyetlendiğinde olabilecek sıkıntıları da biliyordu. Çalışıyor ama huzur bulamıyordu.

Çevre
Benzer durumda olan, aynı sıkıntıları çeken ve bir noktada kısır döngüyü kırmak isteyen birçok arkadaşı da vardı. Nerede ise hepsi için hedef ortak idi: kendi bürosu kurmak.

Niyet
Tek başına değil de birlikte bir şeyler yapmaya niyetlenseler nasıl olurdu? Problem belli idi. Bu iş, bir süreç gerektiriyordu. Kendine ait müşterilerin olana kadar, sıkıntılı günler geçebilirdi. Mesele o günleri atlatmakta idi. Sevdiği ve yaptığı işte nitelikli bir arkadaşına bu teklifi ertesi gün sundu.

Teklif
Zorlu günleri atlatana kadar, biri eski işinde çalışmaya devam etse ama diğeri büronun işleri ile ilgilense ve en başta yaşanacak olan mali sıkıntı paylaşılarak azaltılmış olsa, nasıl olurdu? Bir maaş ile iki ailenin geçinmesi mümkün olur mu idi?

Lider
İsmail teklifini arkadaşına sundu ve bir lider olarak, başarısızlık durumunda sorumluluğu da üzerine aldı. Eğer işler istedikleri gibi gitmezse, ortağı tekrar işe girene kadar maaşının yarısını vermeye devam edecek.

Üniversite zamanında İsmail'in şiirlerini beğenmezken, bugünlerde yazdıklarını hayranlıkla okuyorum. Beni ilk defa yeni şiirlerini okumam için gönderdiğinde şaşırtmıştı. Bu gece ikinci kez büyük bir şaşkınlık yaşadım. Bir lider olarak, dostumu bu akşama kadar hiç düşünmemiştim. Aslında onun asi şair ruhu, daima liderlik taşıyordu, ancak iş mesele olunca, lider olarak aklımın ucundan bile geçmiyordu.

Karşı taraf teklifi daha düşünüyor olsa bile benim gözümde İsmail liderliğini gösterdi. Problemi gördü; kaynakları değerlendirdi; öne geçti; fedakarlığını ortaya koydu; tüm sorumluluk üzerine aldı.

Dilerim ki ikisi çok başarılı olur.

Hiç yorum yok: